Metsaspargel ehk põdrakanepi võrsed. Väärt avastamist

Esileht / Määramata / Metsaspargel ehk põdrakanepi võrsed. Väärt avastamist

Mõnus on tõdeda, et käes on kõikide umbrohu-usuliste kuldaeg. Kardetavasti kohtab mind päris sageli, tagumik upakil, järjekordset maltsalist korjamas. Ja toidulaud on värvunud üsna roheliseks. See on nii nauditav aeg! Vanad tuttavad naat, nõges, võilill, karulauk jm on kõik ilusti koha menüüs leidnud. Kui aga tahta midagi eriti hõrku, siis tuleks metsast või aasalt üles noppida metsaspargel, tuntud kui põdrakanep

Taimetark Kristi Lehtla räägib põdrakanepi kohta järgmist: Põdrakanepil on kõige paremad esimesed, umbes 20-sentimeetrised võrsed, mis meenutavad väikeseid palmikesi ja mille lehed on veel pisut lillaka varjundiga. Neid on mõnus marineerida ja kasutada nagu marineeritud sparglit või kergelt kupatada ning jällegi kasutada spargli või spinati asendajana. Päikesepaistelisemates kohtades on võrsed juba suureks sirgunud ja nende puhul sobivad ladvaosa (vars puitub kiiresti) ja lehed hästi suppidesse, salatitesse või pestoks. Vanemate taimede lehti võib kuuma veega eeltöödelda.
Aive Luigelat tsiteerides: Põdrakanepit peeti 99 haiguse ravitsejaks ja tsaariajal veeti sadade puudade viisi välismaale. Kuivatamiseks ja säilitamiseks kogutakse peamiselt lehti ja õisi.

Hetkel on käes just see aeg, kus tasuks korjata põdrakanepi võrseid. Mida rohkem kinniste lehtedega on ülaosa, seda hõrgumalt maitseb vars. Vanematel taimedel kipuvad võrsed puituma.
Kui valmistada põdrakanepi võrseid metsasparglina, siis tuleks esmalt võrsed kuumtöödelda. Mitmed allikad soovitavad soolaga maitsestatud vees neid keeta, kuid mulle meeldib oluliselt rohkem võis või siis õli ja või segus kiirelt pannilt läbi käinud põdrakanepi võrseid, millele natuke soolahelbeid peale puistatud. Lisandiks sobivad täpselt samad asjad, nagu ka sparglile – sulavõi, Hollandi kaste, parmesani juust, vedela munakollasega muna ja kõik muud head asjad. Ja miks mitte sättida kiirelt läbikuumutatud põdrakanepi varsi lihtsalt lisandina pearoa juurde. Igaüks leiab oma lemmikmooduse.
Igaks juhuks lisan ka ühe pildi, millisena põdrakanep looduses välja näeb.

Otsida tuleks siis võimalikult kinniseid võrseid. Need uljad palmikesed on juba veidi ülekasvanud, aga sealtsamast kõrvalt varjulisest kohast leidis veel kinniseid võrseid ka. Samas sobib ka lehti spinatisarnaselt tarvitada, nii et tühjade kätega ei peaks keegi jääma.

Nautige kevadet ja kevadrohelisi vitamiinidest pungil toite. Kohtume metsa all!

Vasta

Sinu e-maili aadressi ei avaldata.