Jahedal, pimedal ja kõledal aastaajal on soojendavad supid pea kohustuslikud. Kõrvits on meie laiuskraadi kuldaväärt vili, millest tehtud püreesupid on hõrgutavalt sametised ja samas nauditavalt maheda maitsega. Kõrvitsale sobib maitselisandiks sättida tervisepommist ingverit. Kergelt õhetav ja veidi terav maitse täiendab mahedat kõrvitsat suurepäraselt. Hästi sobitub siia kooslusesse ka karripulber. Võimalusel kasuta Madrase karripulbrit, aga võid selle asendada ka tavalise karripulbriga.
Supi sisse lisatud läätsed aitavad supi tummisemaks muuta. Läätsesid tasub oma menüüsse kindlasti tihedamalt lisada, sest läätsed on täisväärtuslikud kiudainerikkad ja heaks taimseks valguallikaks. Läätsed sisaldavad ka foolhapet, kaaliumi, rauda, fosorit ja veel mitmeid väärtuslikke mineraalaineid. Kiudaineid on läätsedes ligi 8-9% ning teatavasti aitavad kiudained seedetegevust vilkana hoida nagu ka kolesteroolitaset alandada või ka veresuhkrut kontrolli all hoida. Kinnitust on leidnud ka läätsede roll vähiennetuse puhul. Seega, lisaks maitsemeelte hellitamisele aitab see soojendav kuldkollane supp hoida ka sinu tervist ning turgutada keha vastupanuvõimet külmal ja viirusterohkel ajal.
Teiseks selle supi superstaariks on kõrvits, mis on väärtuslik vitamiinide ja mineraalainete rohke vähekaloriline vili. Kerge seeduvuse tõttu on kõrvits sobilik dieet- ja ravitoituise puhul. Kõrvits on väga karotiinirohke ja karotiini on kõrvitsas isegi rohkem kui porgandis. Vitamiinidest võib veel nimetada C-vitamiini ning mineraalainetest kaaliumi, magneesiumi, kaltsiumi, fosfori ja raua. Kõrvits on väärt abiline erinevate ainevahetushäirete puhul.
Seega, kombineerides läätsesid ja kõrvitsat, on tulemuseks eriti väekas ja väga maitsev supp, mida tasuks jahedate ilmade saabudes on immuunsussüsteemi turgutamiseks aeg-ajalt ikka menüüsse lülitada.
Vasta