Advendiaeg koos lumise talvega on käes ja seega on täitsa paras aeg mõtted jõulutoitude suunale sättida. Ja mis on jõululikum toit, kui hapukapsas ja seapraad. Vana hea turvaline kooslus, mis eriti segastel ja ebakindlatel aegadel tekitab turvatunnet ja aitab veenduda, et mingid asjad on jätkuvalt paigas.
Miks mitte valmistada sellist hapukapsaga seapraadi ka jõuludele eelneval advendiajal. Saab jõululõhna tuppa ja veidi kätt harjutada enne päris suurt jõululaupäeva pidusööki.
Hapukapsast ja seaprae jaoks sobivat toorainet valides on tark taas sammud Keskturule seada.
Hapukapsast saab jätkuvalt sealt osta suurtest tünnidest ja erineva maitsestusega. Kõik kapsad on võimalik enne ise ära maitsta – kas on ikka piisavalt hapu ja piisavalt krõmpsuv. Kui ise ei oska valida ja otsustada, võid alati ka kapsamüüjalt nõu küsida ja eelnevalt mainida, mille jaoks kapsast otsid. Kas tahad hautada, salatit teha või hoopis hapukapsasuppi keeta. Vastavalt sellele saad alati ka soovituse, millisest tünnist tasuks kapsast kaasa haarata. Kindlasti võta alati lisaks ka hapukapsasalati jaoks toorest hapukapsast. Toores hapukapsas on tõeline vitamiini- ja probiootikumide pomm, mis aitab immuunsust tugevdada ja ka sinu häid kõhubaktereid toetada. Tõeline talvine supertoit!
Sealiha tasub aga suunduda loomulikult Keskturu värskenduskuuri läbiteinud lihasaali otsima. Sealiha pakkujaid on seal mitmeid ja valik selline, et tühjade kätega lahkuma ei pea. Mulle meeldib liha turult just seepärast osta, et lihatükki on võimalik enne igast küljest vaadata ja hinnata. Poes pakutavad vaakumpakendis lihad ei lase sellist täppisuuringut teha. Turu puhul on ka alati see eelis, et kui ise ei oska valida, siis küsi müüjalt. Reeglina oskavad kõik turumüüjad ka asjatundlikke soovitusi liha ostmisel ja valimisel anda.
Seekord otsustasin teha hautatud hapukapsa ja liha ühes potis. Hea lihtne laisa inimese toit, kus ühes pajas end nii kapsas kui liha valmis podistavad. Maitsestajana kasutasin kapsa puhul kodumaist õuna ja magusamat õunamahla, liha puhul sinepit ja õunakastet. Ehk siis selline igati kodumaine maitsekooslus ja koos küpsemise puhul on ka see eelis, et liha maitsestab ühtaegu ka kapsast ja vastupidi ehk siis selline mõnusalt kokku küpsenud maitsekooslusega ahjupotitäis. Lihana tasub eelistada sea kaelaliha. See on parajalt läbikasvanud liha, mis jääb tänu sellele mahlane ja mõnus. Sinepina võid kasutada kanget sinepit, mulle meeldib samas just teraline sinep, mille krõmpsuvad terad mõnusat tekstuuri seapraele lisavad.
Lihale ja kapsale võib juurde serveerida ahjukartuleid, mida seekord maitsestasin Keskturu peahoones lihasaali viiva trepi kõrval müüva Gruusia tädi käest ostetus Svaani soolaga. See on sool koos ürtide ja vürtsidega ja sobis suurepäraselt ahjukartulite maitsestamiseks.
Koos küpsenud sinepi-õuna seapraad ja õunamahlaga hapukapsas
Koostisosad
- 1,5-2 kg tükk sea kaelaliha
- 100 g õunakastet
- 3 sl sinepit siis sobib nii kange, teraline kui ka magusam sinep
- Soola ja pipart
- Õli praadimiseks
Õunamahlas haudunud hapukapsas:
- 1,5 kg hapukapsast
- 1 sibul hakituna
- 2 õuna koorituna ja riivituna
- 3 dl õunamahla või magusamat õunasiidrit
- 1 tl soola
- Soovi korral 3 sl mett või 1 dl pruuni suhkrut
- Soola ja pipart
- Õli
Valmistamine
- Hõõru liha sisse soola ja pipraga. Sega siis omavahel õunakaste ja sinep ning määri liha sellega kokku. Jäta paariks tunniks kuni üle öö külma maitsestuma. Tõsta liha enne küpsetamist vähemalt tund aega toatemperatuurile. Kuumuta pannil veidi õli ja pruunista liha igast küljest kuldpruuniks. Võid selle etapi ka vahele jätta ja liha otse ahjupotti panna, aga liha maitse jääb eelnevalt pruunistades mõnusam.
- Hapukapsa valmistamist alusta sibula praadimisest. Prae sibulat keskmisel kuumusel kuni see on klaasjas ja kergelt kuldne. Sega hapukapsas praetud sibula, riivitud õuna, õunamahla, soola ja soovi korral mee või pruuni suhkruga. Tõsta kapsas ahjupotti ja lükka äärtesse moodustades keskele süvend. Aseta sinna süvendisse liha. Lisa ahjupotti ka pannile jäänud liha praadimise mahlad. Tõsta ahjupott eelkuumutatud ahju 160-170 kraadi juurde ja küpseta 3,5-4 tundi, kuni liha on täiesti pehme. Võid liha ka kapsa alla matta, et kapsa- ja lihamahlad küpsedes mõnusalt üksteist vastastikku maitsestaksid.
- Serveeri soojalt ja puista peale värskeid ürte. Juurde paku ahjukartuleid, marineeritud kõrvitsat ja pohlamoosi. Nagu jõulude ajal ikka kombeks 😊
Postitus sündis koostöös Keskturuga.
Vasta