Käes on suvelõpu magusvalus aeg ja kuigi ilm on pigem heldelt suvesooja ka septembrisse jaganud, on praegu see aeg, kus kõik kodumaine oma parimas värskuses on valmis saanud. Toidusoovidki on pisut sügisesemaks kohandunud ja praegu on just õige aeg üks magusvürtsine köögiviljadest pungil läätsesupp valmis podistada. Siia supi sisse sobivad hästi pisut üleküpsenud tomatid, mida kindlasti neil, kel kasvuhooned, praegu ohtralt jagub.
Omaette võiks aga teemana rääkida läätsedest, mis on kindlasti üks alakasutatud toiduaine tänapäevasel toidulaual. Kinoa ja bulguri võidukäik trenditoitudena on meie vanad head läätsed teenimatult tahaplaanile jätnud, kuigi läätsed on meil toidulaual olnud vähemalt 10 000 aastat ehk siis saatnud meid ammustest aegadest saadik.
Miks siis läätsed võiksid sagedamini meie toidulauale sattuda? Esmalt seepärast, et tegemist on kõrge taimse valgu sisaldusega kaunviljadega ning läätsedes sisalduv valk on meie kehale hästi omastatav ning valk omakorda on üks asendamatute aminohapete allikaid. Läätsed sisaldavad ohtralt rauda, kaaliumit, magneesiumi, tsinki, foolhapet ja ka B-grupi vitamiine. Läätsed on kiudainerikkad, täidavad hästi kõhtu ning täiskõhutunne kestab kaua. Nende glükeemiline kooslus on madal ehk siis läätseroogi süües ei hüppa su veresuhkur kiirelt kõrgele. Tänu oma kiudaineterohkusele on läätsed hea valik näiteks siis, kui on vaja seedetegevust vilkana hoida või siis kolesteroolitaset kontrolli all hoida.
Läätsesid võib enne tarvitamist külmas vees leotada. Nii tekitavad läätsed vähem puhitusi. Leotamise ajal võiks vett paar korda vahetada ja leotatud läätsede keetmisaeg lüheneb.
Läätsed võivad olla sõltuvalt sordist ja kasvatuspiirkonnast kas rohelised, pruunid, hallid, kollased, kirjud või oranžid. Läätsede keetmisaeg sõltub läätsetüübist. Nii näiteks tuleb pruune läätsesid keeta pea tund aega, samas kui rohelised läätsed keevad pehmeks 30-45 minutiga ja oranžid koguni 15-20 minutiga mistõttu neid nimetatakse ka vahel ka kiirkeeduläätsedeks.
Sügisene köögivilja-läätsesupp
Koostisosad
- 1 sibul hakituna
- 2 porgandit tükeldatuna
- 2-3 sellerivart tükeldatuna
- 1 punane paprika tükeldatuna
- 2-3 küüslauguküünt tükeldatuna
- 3 dl läätsesid
- 1 tl vürtsköömneid
- 1 tl suitsutatud paprika pulbrit
- 1 tl jahvatatatud koriandrit
- 1 tl jahvatatud kurkumit
- 800 g hästi küpseid tomateid hakituna või 2×400 g purustatud tomati konservi
- 1 liiter köögiviljapuljongit
- Serveerimiseks röstitud seemneid ja hakitud peterselli
- Oliiviõli
- Soola ja pipart
Valmistamine
- Kuumuta poti põhjas oliiviõli keskmisel kuumusel. Lisa potti sibulad ja hauta 3-4 minutit. Lisa siis potti porgand, seller, paprika ja küüslauk ja hauta segades veel umbes sama kaua. Lisa siis pestud läätsed, vürtsköömned, paprika, koriander ja kurkum. Kuumuta kõik koos läbi mõne minuti jooksul kuni vürtsid muutuvad aromaatseks. Kalla siis potti tükeldatud tomat või tomatikonserv ja puljong. Lase keema tõusta, alanda siis kuumust ja hauta vaiksel kuumusel umbes pool tundi kuni läätsed on pehmeks keenud ja supp paksenenud.
- Serveerides lisa supile röstitud seemneid ja värskeid hakitud ürte.
- Nipp! Võid osa supist püreestada, siis saad tulemuseks väga mõnusa paksema tummise leemega supi.
Supi jaoks vajalikud läätsed saatis proovimiseks Gemoss.
NB! Gemossi veebipoest saad tellida kõiki Just Nature tooteid kuni 2023. aasta lõpuni koodiga JUSTTUULINATURE10 10%-lise soodustusega.
Vasta