Suvel maakodus olles on kõik kuidagi lihtsam ja loomulikum. Toiduvalmistamisest ei pääse ka siin, aga maitsed on hoopis teised ja suvemagusaid köögivilju valmistades on vaja vähe. Võid, soola, värsket tilli ja juba hakkab looma. Kanamunad tulevad oma kanade käest, suve edenedes saab kasvuhoonest kurki ja tomatit, peenralt ürte ja köögivilju ja nii ongi juba laud peaaegu et kaetud.
Külm hapukoorekaste satub meie lauale suvel üsna sageli. Noorte kartulitega imehea ja nii lihtne teha. Muna võib lisada, aga maitsev jääb ka ilma munata. Meil tulevad munad omadelt kanadelt, seega saab neid mõnuga ka igale poole lisatud.
Külm hapukoorekaste muna ja tomatiga
Koostisosad
- 2 keedetud muna tükeldatuna
- 1 suurem või paar keskmise suurusega küpset tomatit tükeldatuna
- 2 kurki tükeldatuna
- 300 g hapukoort
- Hakitud värsket tilli ja/või rohelist sibulat
- Soovi korral mädarõigast ja sinepit
- Soola ja pipart
Valmistamine
- Sega tükeldatud tomat ja kurk hapukoorega. Maitsesta soola ja pipraga ning lisa juurde hakitud tilli ja/või rohelist sibulat. Värskete ürtidega ära koonerda, see annab hea suvise maitse. Soovi korral võid lisada ka mädarõigast ja sinepit.
- Serveeri keedetud noorte kartulitega.
Suviste rituaalide hulka kuulub ka värske koha, mida hea õnne korral saab kohalikult kalamehelt, aga kindla peale Pärnu turult. Koha on meie lemmikkala ja võimalusel eelistame alati seda. Kiirelt pannilt või seest läbi, pisut soola, pipart ja värsket tilli ja…no on maitsev!
Praetud kohale tasub kõrvale sättida suviseid noori kartuleid ning aurutatud ja siis kiirelt või sees pannilt läbi käinud ube ning lillkapsast. Suvine kodumaine lillkapsas on hoopis teise maitsega võrreldes talvise kergelt mõrkja ja vesise lillkapsaga. Sellest ei väsi, enne saab suvine noore kapsa hooaeg otsa.
Ubasid valmistan sarnaselt lillkapsaga. Soolvees mõni minut keeta, siis kurnata ja pannil sulatatud või sees korra veel kergelt läbi kuumutada. Imehea!
Praetud koha lillkapsa, ubade ja noorte kartulitega
Koostisosad
- 4 x200 g värsket kohakala
- 400 g aedube
- 1 suurem lillkapsapea
- 400 g noori kartuleid
- Võid
- Värsket tilli
- Värsket pestot soovi korral
- Soola ja pipart
Valmistamine
- Keeda kartuleid soolaga maitsestatud vees kuni need on pehmed. Kurna, auruta kuivemaks ja sega siis soovi korral värske pestoga.
- Samal ajal kui kartulid keevad, keeda soolaga maitsestatud vees ka puhastatud ube ja õisikuteks jagatud lillkapsast. Keeda 4-5 minutit ja kurna siis. Kuumuta pannil veidi võid ja kuumuta nii lillkapsas kui oad või sees läbi. Puista peale värsket tilli. Vajadusel maitsesta veel täiendavalt soolaga.
- Koha valmistamiseks kuumuta pannil või. Patsuta koha majapidamispaberiga kuivemaks. Kui või pannil mullitama hakkab, siis tõsta koha, nahk allpool, pannile. Prae mõlemalt poolt mõned minutid, kuni liha on värvi muutnud ja ei ole enam läbipaistev. Maitsesta soola, pipra ja hakitud tilliga.
- Tõsta kõik koostisosad taldrikule ja naudi.
Suvi kestab veel ja praegu on just õige aeg nautida kesksuviseid magusaid maitseid!
Vasta