Ei tule vist kellelegi üllatuseks, et oma töö tõttu veedan palju aega köögis. Mulle meeldib mu töö ja naudin köögis toimetamist ja katsetamist väga. Samas pean hästi oluliseks ka köögis toimetamise tõhusust ehk siis mulle meeldib end ümbritseda kvaliteetsete köögiabilistega. Eks ole ka omal ajal neid ämbreid läbi kolistatud, kui sai üritatud hinna osas kompromisse teha ja jõudsid selle trafaretse tõdemuseni, et kui sa tahad head ja odavat asja, siis tuleb osta kaks asja. Nii ka köögimasinatega ja eriti nendega, mis tihedat kasutamist leiavad. Seepärast olin ma üsna põnevil, kui mõni aeg tagasi meie koju SEE Sencori köögikombain sisse seadis.
Võrdlusmoment on olemas paari tippklassi kuuluva ja ka hinna poolest märkimisväärselt kallima köögikombainiga. Uut abilist lahti pakkudes oli esimene üllatus ilus välimus ja praktiline disain. Minu valgesse maakodusse oleks see justkui loodud. Masina mootori võimsus (seda olen õppinud ühe esimese asjana vaatama) on 1000W. See on igati korralik ja peaks võimaldama ka raskemate töödega ilusti hakkama saada. Meeldivaks üllatuseks oli ka külluslik lisavarustus. Oma senisele köögiabilisele olen pidanud üsna kalli hinna eest lisafunktsionaalsust võimaldavaid osi juurde ostma. Hakklihamasin koos vorsti valmistamise otsikutega ei ole vist paljude masinate standardvarustuses. Kindlasti on heaks lisaks suure tainakausi kaas. Selles olen sageli puudust tundnud, kui olen köögikombaini kausile köögisahtlites kolistades õige suurusega kaant otsinud.
Muidu on masina funktsionaalsus üsna klassikaline – suur tainakauss ja lisaks siis otsikud taina segamise, sõtkumise ja toidu vahustamise jaoks. Sama abilise külge paigaldatav purustaja, viilutaja, riivija on samuti kõikide võimalike lisafunktsioonidega ja seda saab kasutada nii salati riivimiseks kui ka pesto valmissuristamiseks. Üllatuslikult osutus aga kõige suuremaks hitiks blenderi funktsioon. Nimelt on köögikombaini mootori külge võimalik panna ka bleneri kann, aga ka kaks joogipudelit, kuhu saab valmistada smuutisid portsjoni kaupa. Ja vot see on nüüd see koht, kus tahaks küll disainmõtlejatele aplodeerida. Ma olen vahel jätnud oma suure blenderiga smuuti tegemata, kui tean, et hetkel joojaid vähe ja tahaks ühte portsu. Või siis vahel napib smuuti koostisaineid ja väikese portsu pärast ei viitsi hakata suurt blenderi kannu määrimagi. Nüüd on võimalik pudeli külge kinnitada väike lisamootor, millega saad otse kaasavõetavasse pudelisse smuuti teha ja see on väga äge võimalus! Peres kasutatakse juba mõnuga ja vahel tekib isegi järjekord, kes esimesena teha saab. Tundub, et peaksin uurima, kas neid pudeleid saab ka juurde osta. Pudelitel on kaasas veel jahutaja, mida saad sügavkülmas maha jahutada ja siis oma smuutit tänu sellele pikemalt külmana hoida. Igal juhul on karta, et meid truult teeninud blender jääb vahel üksinda nukrutsema, sest uus köögiabiline on saanud just tänu portsjonsmuutide võimalusele pereliikmete lemmikuks.
Siin ehk olekski hea oma aegade jooksul kujunenud lemmiksmuutide retseptid välja käia. Minu enda lemmikuks on üsna ekstreemne erkroheline smuuti, kuhu läheb ka sellerit ja natuke spirulinat. Minu meelest on seda juues lausa tunda, kuidas elujõud ja puhas roheline energia mööda keha laiali valgub. Lastele teen ka rohelist smuutit, aga pisut vähem ekstreemsemat. Jääb ka väga maitsev. Siis loomulikult üks smuutiklassik, kus saavad kokku maasikad ja banaan ning kollase värvi võtab enda peale troopiline mangosmuuti. Kõik kogused ja vahekorrad võivad smuutides olla üsna vabakäelised ja kaaluma ega mõõtma väga ei pea. Pigem on kogused indikatiivsed andes lihtsalt aimu vahekordadest. Magustajana saab smuutides kasutada datleid, mett, banaani või ka (võimalusel) kodust õunamahla. Meil läheb hästi palju õunamahla just smuutidele vedeliku ja magususe lisamiseks. Banaani osas tasub puuviljakorvi jäänud ja pruuniks tõmbunud banaanid ära tükeldada ja sügavkülma panna. Nendega on hea smuutit jahutada, paksemaks muuta ja smuutile magusust lisada. Toimib ülihästi!
Kui sulle tundub, et selline köögikombain koos kõigi lisadega ja muuhulgas ka kahe smuutipudeliga võiks sinugi köögilaual olla, siis hetkel on Hansapostis seesama köögiabiline soodushinnaga saadaval. Vaata lähemalt SIIT. Lisaks ilusale disainile saad endale ka tõhusa ja mitmefunktsionaalse köögiabilise.
Nüüd aga smuutiretseptide juurde.
Roheline smuuti, mis sobib hästi lastele
Koostisosad
- 1 suurem küps avokaado tükeldatuna
- 3 dl naturaalset õunamahla soovitavalt kodumaist
- 50 g värsket spinatit
- 1-2 sl mett
- 1 banaan
- veidi vett
- melissi ja/või münti
- veidi laimimahla
Valmistamine
- Tõsta kõik koostisained blenderisse ja töötle ühtlaseks.
Minu pisut ekstreemsem roheline smuuti
Koostisosad
- 1 värske kurk tükeldatuna
- 1 roheline õun tükeldatuna
- 2 sellerivart tükeldatuna
- 1 kiivi tükeldatuna
- 1 tl spirulina pulbrit
- Vett ja/või õuna- või ananassimahla
Valmistamine
- Tõsta kõik koostisained blenderisse ja töötle ühlaseks. Paksust reguleeri vee või mahlaga
Klassikaline maasika-banaani smuuti
Koostisosad
- 300 g maasikaid puhastatuna ja tükeldatuna
- 2 banaani tükeldatuna
- Paar peotäit mustikaid soovi korral
- Vedelikuks võib kasutada kas õunamahla vett, aga ka piima või taimset jooki, keefirit või vedelamat jogurtit.
Valmistamine
- Tõsta kõik koostisaineid blenderisse ja töötle ühtlaseks.
Troopiline mangosmuuti
Koostisosad
- 300 g puhastatud ja tükeldatud ananassi
- 1 keskmise suurusega küps mango koorituna ja puhastatuna
- Mõned ingveriviilud soovi korral
- 1 banaan
- 2 dl vett või ka kookospiima
- 1-2 sl mett kui tundub, et oleks vaja
- Vajadusel veidi vett
Valmistamine
- Surista kõik koostisosad blenderis segamini. Smuuti paksus ja magusus reguleeri täpselt enda eelistuste järgi paika.
Postitus sündis koostöös Hansapostiga.
Vasta