Pean tunnistama, et olen väga suur heeringasõber. Mulle lihtsalt meeldib see soolakas ja tummine maitse, mis heeringaga kaasneb. Piisab vahel väikesest heeringalisandist, kui võileib, salat või muu kooslus saab endale soolaka selgroo ja maitsetäiuse. Heeringa puhul on minu jaoks oluline puhas ja õige maitse. Seda on keeruline kirjeldada, aga kui oled piisavalt palju heeringat söönud ja maitsenud, siis tabad selle ära.
Nii ongi aja jooksul mul välja kujunenud oma lemmikud ja üheks lemmikuks on Santa Bremori heeringad, mida leiab nii purgis kui ka erineva suurusega plastikpakendis. Minu maitsemeelele on need heeringad hästi paigas maitsestusega. Just sellised mitte liiga pealetükkivad ja samas parajalt kalased ja rammusad. Eriti lemmikuks on Santa Bremori XXL heeringas, mille puhul on tegemist suure ja rasvase heeringaga.
Kuigi heeringas on rasvane kala, siis ei tasuks rasva karta, sest heeringas on just tänu oma rasvasusele väärtuslikuks omega-3 rasvhapete allikaks. Reeglina kipub meie toidulaual just omega-3 rasvhappeid nappima. Omega-3 rasvhapped on asendamatud rasvhapped, mida meie keha ise ei tooda ja seega tuleb neid saada söödava toiduga. Omega-3 rasvhapetel on hästi oluline roll meie aju funktsioneerimisel ja ka südame-veresoonkonna hea tervise hoidmisel ehk siis neil on võtmeroll meie üldise heaolu tagamisel. Rasvast kala ehk heeringat süües annad kehale väärtuslikke rasvhappeid ja saad samas ka maitsvaid heeringatoite nautida, nii et kasud on kahe nurga alt vaadatuna sees 😊
Kui heeringat süüa, siis võib loomulikult teha lihtsalt musta leiva, heeringaga ja rohelise sibulaga võileiba, aga tegelikult on palju mõnusaid kooslusi, mida heeringaga sobitada. Keedetud muna, sibul, kartul ja peet on kõige sagedasemad kaaslased heeringa juurde. Mõtle kasvõi rosolje või kasukasalati peale. Alati toimivad kooslused! Samas võib katsetada ka kodujuustuga, aga miks mitte ka avokaado või rohelise herne-toorjuustukreemiga, kuhu samamoodi tugevamaitseline heeringas hästi sobitub. Heeringatoite tasub maitsestada ka sinepiga, hapukoorega, mädarõikaga või siis soolakate kapparimarjadega. Ürtidest on kindla peale minek till, roheline sibul ja petersell. Jõulude ajal võid heeringat marineerida aga jõuluvürtsidega – nelk, ingver, kardemon, vürts ja mitmed teised on igati omal kohal, kui heeringat marineerima asud. Nii et katsetada tasub
Siin on aga toodud kolm erinevat lihtsat salatit, mis lasevad heeringal särada ja sobivad nii peolauale sättimiseks kui ka argipäevaseks kõhutäieks.
Heeringa-kartuli salat vinegrettkastmega on mõnus lihtne ja samas väga suurepärase maitsekooslusega salat, mis sobib väga hästi ka pidulauale ja mille idee on näpatud Prantsusmaalt, kus vinegrettkastmega heeringa-kartulisalat on bistroodes kergeks eelroaks. Prantsusmaa versioon on küll traditsiooniliselt suitsutatud heeringaga, aga väga maitsev jääb see ka soolaheeringaga. Minu arvates isegi maitsvam. Omalt poolt lisasin veel kappareid, sest minu sisetunde järgi see salat kohe küsib kapparite järgi. Võid seda pidulaual samuti kerge eelroana serveerida või siis külmlauale teiste salatite sekka uhkeldama sättida.
Heeringa-kartuli salat vinegrettkastmega
Koostisosad
- 1 punane sibul õhukeste viiludena
- 400 g keedetud kartuleid
- 200 g heeringafileed vajadusel väiksemaks tükeldatuna
- 2-3 sl kappareid
- 3 sl neitsioliiviõli
- 2 sl sidrunimahla
- 1 sl teralist sinepit
- Värsket tilli hakituna
- Soola ja pipart
Valmistamine
- Sega esmalt kokku vinegrettkaste. Selleks sega oliiviõli, sidrunimahl ja sool-pipar. Sega ühtlaseks ja siis lisa ka sinep. Tõsta sinna kastme sisse sibulaviilud ja jäta umbes pooleks tunniks marineerima.
- Tõsta kaussi keedetud ja tükeldatud kartulid ning lisa heeringas. Kalla juurde kastmes marineeritud sibul ning kapparid. Lisa ka värsket hakitud tilli. Maitsesta vajadusel soola ja pipraga. Tõsta salatikaussi või jaga portsjonitena taldrikutele. Serveeri kohe.
See on nüüd lihtsam ja traditsioonilisem heeringasalat, mis esindab meie klassikalisi maitseid ja vanu häid tuttavaid (ja vahel teenimatult unustusse jäänud) salateid. Heeringas, keedetud muna, hapu- või marineeritud kurk, sibul, kartul ja koorekaste. Kõik tuttavad ja turvalised tegijad. Kes tahab, võib veel tükeldatud õuna lisada, kes peedisõber, võib keedetud peeti samasse salatisse sättida. Konserveeritud rohelised herned on mõnus lisand või siis hoopis keedetud porgand. Igaüks saab oma maitse järgi salati just parajaks timmida.
Koorene heeringa-munasalat kartuliga
Koostisosad
- 200 g heeringafileed tükeldatuna
- 4-5 keedetud kartulit tükeldatuna
- 3 keedetud muna tükeldatuna
- 2 marineeritud või hapukurki tükeldatuna
- 1 keedetud porgand tükeldatuna
- 1 sibul hakituna
- 150 g hapukoort
- 100 g majoneesi
- 1 tl sinepit
- Hakitud rohelist sibulat
- Veidi suhkrut
- Soola ja pipart
- Kappareid soovi korral
Valmistamine
- Valmista esmalt salatikaste ehk sega omavahel hapukoor, majonees ja sinep. Maitsesta soola, pipra ja tibakese suhkruga.
- Tõsta kaussi tükeldatud heeringas, kartul, muna, kurk, porgand, sibul ja roheline sibul. Kalla peale salatikaste ja sega salat läbi. Soovi korral lisa ka kappareid. Kontrolli maitseid ja jäta vähemalt pooleks tunniks külmkappi maitsestuma. Serveerides võid peale puistata hakitud keedetud muna, sibulat või pidulikumal puhul ka kalamarja.
See klaasist serveeritud heeringasalat on kasukasalatist inspireeritud kihiline salat, kus pearollis heeringas ja peet. Sel minu variandil on kartul valemist välja jäänud, samas võib alati ka keedetud kartulit sinna kooslusesse lisada. Tegelikult võibki koostisosasid vastavalt oma soovile ja eelistustele kihtidena kombineerida ehk siis anna ainult fantaasiale voli ja tee täpselt oma maitsele sobiv salat.
Kihiline heeringasalat peediga
Koostisosad
- 150 g Santa Bremor traditsioonilist heeringat tükeldatuna
- 2 keedetud peeti riivituna
- 2 keedetud porgandit riivituna
- 3 keedetud muna hakituna
- 2-3 marineeritud kurki riivituna
- 1 sibul hakituna
- Hakitud rohelist sibulat
- Salatikaste:
- 200 g hapukoort
- 100 g majoneesi
- Veidi mädarõigast
- Soola ja pipart
Valmistamine
- Sega esmalt kokku salatikaste. Maitsesta soola, pipra, mädarõika ja soovi korral ka tibakese suhkruga. Lao klaasidesse või pokaalidesse kihiti kõik salatiained. Laota vahepeale salatikastet ja korda veel siis kõiki kihte. Pealmiseks kihiks jäta salatikaste. Võid salati paarist kohast puidust grilltikuga läbi torgata, nii segunevad kihid salatikastmega paremini. Jäta paariks tunniks jahedasse maitsestuma ja hoia serveerimiseni külmas.
Postitus sündis koostöös Santa Bremoriga. Kõige parema valiku Santa Bremori tooteid leiad Coopi ja Maxima kauplustest.
Vasta